Sanat ve Kariyer Eğitimi

 

1. GÜN

Prof. Dr. Marcus Graf
Sanatçı ve Küratör İlişkileri

Günümüz sanat dünyasında, sanatın üretimi, sunumuna sıkı sıkıya bağlıdır. Çoğu zaman sanatçılar çağdaş sanat alanında çeşitli uzmanlarla işbirliği yapmaktadır. Bu eğitimde,sergi organizasyonu ve yönetimi bağlamında sanatçı ve küratör arasındaki profesyonel iş ilişkisindeki olanakları ve zorlukları araştırılacaktır. Katılımcılar, iyi dengelenmiş sanatçı-küratör işbirliğinin nasıl olması gerektiğini anlamak için küratörlük pratiği alanında içgörü kazanacaklardır.

Prof. Dr. Ferhat Özgür (Sanatçı ve Akademisyen)
Çağdaş Sanat Teorileri ve Pratikleri

Ferhat Özgür, bu eğitimde günümüz sanat üretimini çeşitli kuram ve uygulamalarını tartışacak. Başarılı bir uluslararası tanınmış sanatçı ve akademisyen olarak kendi deneyimlerine atıfta bulunarak, sanatta yaratıcı düşünme ve üretme konusunda önde gelen yöntemleri katılımcılarla birlikte gözden geçirecek.

Yasemin Bay (Istanbul Art News Genel Yayın Yönetmeni / Pilevneli Project Direktörü )
Sanat Eleştirisi ve Yazarlık

Sanat eleştirisi ve yazarlığı ne demek? Günümüzde nasıl bir konumda? Sanat yazarlarının ve eleştirmenlerinin yaşadıkları sıkıntılar neler? Yasemin Bay ile bu sorular ekseninde sanat yazarlığı ve eleştirisinin bugünkü durumu, hangi noktada olduğu, bu alanda neler yapılması gerektiği öncelikle ele alınacak. Ayrıca bu alanda çalışmak isteyenler yol gösterici tavsiyelerde bulunulacak.

   

2. GÜN

Bengü Gün (Mixer Galeri Direktörü)
Sanatçı Portfolyosu; Profesyonel ve Etkin Bir Şekilde Portfolyo Oluşturma

Profesyonel bir portfolyo, bir sanatçının çalışmasının anlaşılabilir olmasının anahtarıdır.Bir sanatçı portfolyosu, ikamet programları, teklif çağrıları veya küratörler,koleksiyoncular ve galeriler tarafından kabul edilmek için resmi ve kavramsal konulara aracılık etmede yardımcı olur. Bu eğitim, katılımcılara profesyonel ve etkili bir portfolyonun nasıl tasarlanacağı ve kurulacağını öğretecektir.

Eda Derala (Pi Artworks Direktörü)
Galeri ve Sanatçı İlişkileri

Pi Artworks Galeri Yöneticisi Eda Derala, bu eğitimde galeri, sanatçı ve koleksiyonerler arasındaki ilişkiye odaklanaca.k On yıldan fazla bir süredir galeri yönetimi alanında çalışan Derala, sanatçı için galerinin anlamını ve galeri ile sanatçının beklentilerini, her iki taraf açısından da irdeleyen örneklerle sunacak.

Seçkin Pirim (Heykeltraş)
Sanatçı Olmak

Sanatsal üretim yöntemlerinin yanı sıra uluslararası olarak tanınmış bir heykel sanatçısı olan Seçkin Pirim, seminer katılımcıları ile sanatsal yaratım konusunu tartışacak, ve karmaşık sanat dünyasında ve pazarında başarılı olmanın sırlarını paylaşacak.